5. Організація касового виконання бюджетів за доходами

 

5.1. Поняття касового виконання державного

бюджету за доходами

 

Виконання бюджету – це третя стадія бюджетного процесу. Ви­конати бюджет означає забезпечити надходження доходів до всіх ланок бюджетної системи та профінансувати заходи, затверджені в бюджеті держави.

Доходи Державного бюджету України включають:

1) доходи (за винятком доходів, які закріплені за бюджетами місцевого самоврядування), що отримуються відповідно до законодавства про податки, збори і обов’язкові платежі та Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів”, а також від плати за послуги, що надаються бюджетними установами, які утримуються за рахунок Державного бюджету України, та інших визначених законодавством джерел, включаючи кошти від продажу активів, що належать державі або підприємствам, установам та організаціям, а також проценти і дивіденди, нараховані на частку майна, що належить державі в майні господарських товариств;

2) гранти і дарунки у вартісному обрахунку;

3) міжбюджетні трансферти з місцевих бюджетів.

Виконання Державного бюджету України за доходами здійснюється у відповідності до положень Бюджетного Кодексу України та забезпечується в наступному порядку:

1. Міністерство фінансів України здійснює прогнозування та аналіз доходів бюджету і має виключне право надання відстрочок по сплаті податків, зборів (обов’язкових платежів) на умовах податкового кредиту за поданнями органів стягнення на термін до трьох місяців в межах поточного бюджетного періоду.

2. Державне казначейство України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету. 

3. Органи стягнення забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до державного бюджету податків, зборів (обов’язкових платежів) та інших доходів відповідно до законодавства. 

4. Податки, збори (обов’язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на Єдиний казначейський рахунок Державного бюджету України і не можуть акумулюватися на рахунках органів стягнення. 

5. Податки, збори (обов’язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими в доход державного бюджету з моменту зарахування на Єдиний казначейський рахунок Державного бюджету.

Порядок виконання державного бюджету за доходами розроблено відповідно до Положення “Про Державне казначейство”, затвердженого постановою КМ України від 31.07.95 № 590 [49] та затверджено наказом ДКУ від 19.12.2000 р. № 131 [30], який визначає функції органів казначейства і порядок відкриття рахунків для обліку доходів бюджету.

У процесі виконання державного бюджету за доходами органи казначейства здійснюють такі функції:

– установлюють порядок відкриття та відкривають рахунки в управліннях казначейства України для зарахування податків і зборів (обов’язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів;

– ведуть бухгалтерський облік доходів бюджету відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом ДКУ від 28 листопада 2000 року № 119 [27], у розрізі кодів бюджетної класифікації доходів і типів операцій;

– здійснюють розподіл платежів до державного бюджету відповідно до нормативів відрахувань, затверджених Законом України “Про Державний бюджет України” на відповідний рік, та перераховують за належністю розподілені кошти;

– здійснюють розподіл бюджетних коштів у розмірах, визначених законодавством, інших платежів, що зараховуються до державного бюджету та перераховують за належністю розподілені кошти;

– готують розрахункові документи і проводять повернення надмірно або помилково сплачених платежів до бюджету на підставі висновків органів податкової служби, рішень судових органів, інших органів, що здійснюють контроль за нарахуванням та сплатою платежів тощо;

– здійснюють відшкодування податку на додану вартість на підставі висновків податкової служби та рішень судових ор­ганів; складають щоденну, періодичну та річну звітність за доходами відповідно до кодів бюджетної класифікації доходів та подають її відповідним органам, що здійснюють контроль за нарахуванням та сплатою платежів до бюджету та державних цільових фондів.

Тобто, усі платежі, що надходять до Державного бюджету Украї­ни, зараховуються на Єдиний казначейський рахунок та обліковуються органами ДКУ за видами податків і зборів (обов’язкових платежів). Платники податків сплачують платежі до бюджету через установи банків, у яких вони обслуговуються. Банк платника перераховує грошові кошти через СЕП НБУ на рахунки, відкриті в обласному управлінні казначейства України в розрізі районів та кодів бюджетної класифікації доходів.

Операції з обробки платежів повинні здійснюватись у наступній послідовності:

- повернення надмірно та/або помилково зарахованих коштів;

- відшкодування платникам податку на додану вартість;

- розподіл платежів до бюджету за нормативами, установлюваними законодавчими актами;

- відрахування дотацій місцевим бюджетам.

Перерахування коштів до казначейства України (цен­тральний рівень) та складання щоденної форми “Звіт по виконанню державного бюджету за доходами” здійснюються за регламентом, встановленим Державним казначейством України за погодженням з НБУ. Регламент обробки платежів до бюджету, а саме термін перерахування коштів з обласного рівня на центральний, може змінюватись за рішенням Державного казначейства України.

 

Операції із зарахування платежів за доходами

Платники податків (юридичні та фізичні особи) сплачують податки і збори (обов’язкові платежі) у безготівковій або готівковій формах. Платежі здійснюються платниками через установи банків, у яких вони обслуговуються, через установи зв’язку України, установи Ощадного банку за місцезнаходженням платника. Платежі до бюджету зараховуються на рахунки, відкриті в органах казначейства.

При безготівковій формі оплати розрахункові документи, які подаються в установу банку, мають бути оформлені відповідно до вимог Інструкції “Про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті”, затвердженої постановою Правління НБУ від 29.03.2002 № 135 [13]. Ця інструкція встановлює правила використання платіжних інструментів у формі платіжного доручення при здійсненні розрахункових операцій.

Підставою для зарахування платежів до бюджету, сплачених готівкою, є такі документи:

- копії платіжних доручень відділень Ощадбанку та корінці прибуткових документів (“повідомлення”) про приймання установою банку платежів до державного та місцевих бюджетів готівкою;

- копії квитанцій за формою 24 та формою 10, видані органами місцевого самоврядування платникам податків разом з описом до них;

- платіжні доручення установ зв’язку України на перекази з додатком до них талонів поштових переказів (при сплаті платежів через установи зв’язку).

Розрахункові документи про сплату платежів до бюджету, отримані установами банків або органами казначейства, виконуються у порядку, установленому чинним законодавством України.

 

5.2. Операції за надходженнями доходів до Державного бюджету

 

Обробка платежів за надходженнями до державного бюджету поділяється на операції:

- за надходженнями до загального фонду державного бюджету;

- за надходженнями до спеціального фонду державного бюджету;

- за платежами, які розподіляються між загальним та спеціальним фондом державного бюджету;

- за платежами до бюджету, які розподіляються між державним та місцевими бюджетами;

- за власними надходженнями бюджетних установ та організацій;

- з повернення надмірно та помилково сплачених пла­тежів до бюджету;

- інші.

Платежі до бюджету, які відповідно до Закону України “Про Дер­жавний бюджет України” на відповідний рік є доходами бюджету, зараховуються безпосередньо на аналітичні рахунки, відкриті в управліннях казначейства за балансовими рахунками у відпо­відності до Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів.

Для щоденного перерахування платежів, які надійшли до державного бюджету з обласних управлінь до казначейства України (центральний рівень), в обласному управлінні каз­начейства за відповідними балансовими рахунками відкриваються рахунки для обліку доходів. У Державному казначействі України відкриваються аналогічні рахунки. Залишки коштів за день (з урахуванням повернень та відшкодувань ПДВ) з аналітичних рахунків за доходами, відкритих за балансовими рахунками, у регламентований час засобами програмного забезпечення шляхом формування меморіальних документів перераховуються (списуються) на відповідні рахунки, відкриті за балансовими рахунками.

На початку наступного операційного дня, не пізніше дев’ятої години ранку, за результатами обробки інформації формуються виписки з аналітичних рахунків, відкритих за балансовими рахунками 3111, 3121, 3131, 3311, 3411, 3412, у вигляді електронного реєстру розрахункових документів та паперові копії зазначених відомостей за підписом керівника органу казначейства із відбитком печатки (додаток А).

До виписок з аналітичних рахунків 3-го класу додається реєстр розрахункових документів з повним переліком реквізитів.

Дані про надходження до державних цільових фондів у елек­тронному вигляді або у вигляді паперових копій з реєстрами розрахункових документів до них передаються представникам цих фондів.

На підставі даних про рух коштів на всіх аналітичних рахунках щоденно формуються сальдові та оборотно-сальдові відомості про операції за коштами державного бюджету.

На підставі даних про рух коштів на аналітичних рахунках, відкритих за балансовими рахунками 3111, 6111, 3121, 6112, 3131, 6113, 3522, 6114, щоденно на початку наступного операційного дня, не пізніше дев’ятої години ранку, управління казначейства складають Звіт “Про виконання державного бюджету” за доходами у розрізі видів надходжень в цілому по області та передають його (в елек­тронному вигляді) до казначейства України (центральний рівень).

Одночасно обласні управління казначейства формують звіти про виконання державного бюджету за доходами в розрізі районних відділень за видами надходжень (додаток Б) та передають їх (в електронному вигляді) органам податкової служби на обласному рівні та районним відділенням Державного казначейства для подальшої передачі районним податковим інспекціям.

Порядок ведення бухгалтерського обліку “Про надходження кош­тів до Державного бюджету України для органів Державного казна­чейства України та розпорядників бюджетних коштів” встановлюється окремими нормативними актами ДКУ.

Управління (відділення) ДКУ при веденні бухгалтерського обліку виконання бюджету за доходами повинні забезпечити облік надходжень відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України” (доходи загального фонду, доходи спеціального фонду, доходи, які розподіляються між загальним та спеціальними фондами, доходи, що розподіляються між державним та місцевим бюджетами, надходження, тимчасово віднесені на доходи державного бюджету) в розрізі кодів бюджетної класифікації.

Органи казначейства складають звітність про надходження коштів до Державного бюджету України в грошовій та безгрошовій формах на підставі даних бухгалтерського обліку на рахунках класу 6 “Доходи бюджету” Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів. Звіти складаються за формами та порядком, установленими ДКУ.

Звіт “Про виконання державного бюджету за доходами” обласних управлінь Державного казначейства та Звіт “Про виконання державного бюджету за доходами”, складений у ДКУ, консолідуються. Консолідований звіт надається відповідним органам, що здійснюють контроль за нарахуванням та сплатою платежів до бюджету.

 

5.2.1. Операції за надходженнями до загального фонду

державного бюджету

 

Платежі до бюджету, які відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України” є доходами до загального фонду бюджету, зараховуються безпосередньо на аналітичні рахунки, відкриті в управліннях казначейства за балансовим рахунком 3111 “Надходження до загального фонду державного бюджету”. Інформація щодо надходження та повернення надмірно або помилково сплачених платежів до бюджету одночасно відображається на рахунках, відкритих за балансовим рахунком 6111 “Доходи загального фонду державного бюджету”.

Кредитовий залишок за рахунком 6111 дає інформацію про надходження з урахуванням відшкодування податку на додану вартість та повернення платежів до загального фонду державного бюджету з початку року.

Для щоденного перерахування платежів, які надійшли до загального фонду державного бюджету з обласних управлінь до Державного казначейства України (центральний рівень), в обласному управлінні казначейства за балансовим рахунком 3112 “Загальний фонд державного бюджету” відкриваються два рахунки. У Державному казначействі відкриваються аналогічні рахунки за балансовим рахунком 3112.

Залишки коштів за день (з урахуванням повернень та відшкодувань ПДВ) з аналітичних рахунків за доходами, відкритих за балансовим рахунком 3111 “Надходження до загального фонду державного бюджету”, у регламентований час засобами програмного забезпечення шляхом формування меморіальних документів перераховуються (списуються) на відповідні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3112, а саме:

– на перший зараховуються доходи, за рахунок яких здійснюється перерахування дотацій місцевим бюджетам;

– на другий зараховуються доходи, які відносяться до загального фонду державного бюджету і з яких не здійснюється перерахування дотацій.

Суми коштів, зарахованих на перший рахунок, відкритий за балансовим рахунком 3112, обласні управління казначейства розподіляють за нормативами, встановленими Законом України “Про Державний бюджет України”, та цього самого дня у регламентований час перераховують суми дотацій на відповідні рахунки місцевих бюджетів. Інформація щодо перерахування суми дотацій місцевим бюджетам одночасно відображається на рахунках, відкритих за балансовим рахунком 8311 “Кошти, передані органами Державного казначейства із загального фонду державного бюджету місцевим бюджетам АРК, областей, міст Києва та Севастополя”. Дебетовий залишок за рахунком 8311 дає інформацію про перераховану з початку року суму дотацій місцевим бюджетам.

Залишки коштів з першого рахунку, відкритого за балансовим рахунком 3112, після відрахування дотацій місцевим бюджетам та з другого рахунку, відкритого за цим самим балансовим рахунком, платіжними дорученнями обласного управління казначейства у регламентований час перераховуються на відповідні рахунки, відкриті у Державному казначействі України (центральний рівень) за балансовим рахунком 3112. Інформація щодо перерахування суми доходів ДКУ одночасно відображається на рахун­ках, відкритих за балансовим рахунком 8211 “Кошти загального фонду державного бюджету, передані вищим органам Державного казначей­ства”.

Сума дебетових залишків на рахунках, відкритих за балансовим рахунком 8211, дає інформацію про суми доходів, перераховані органам казначейства вищого рівня з початку року.

 

5.2.2. Операції за надходженнями до спеціального фонду

державного бюджету

 

Платежі до бюджету, які відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України” є доходами спеціального фонду Державного бюджету, крім власних надходжень бюджетних установ та організацій, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в управліннях казначейства за балансовим рахунком 3121 “Надходження коштів спеціального фонду державного бюджету, які направляються на спеціальні видатки” Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів. Інформація щодо коштів, які зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3121 або повертаються з них, одночасно відображається на рахунках, відкритих за балансовим рахунком 6112 “Доходи спеціального фонду державного бюджету”.

Кредитовий залишок за балансовим рахунком 6112 дає інформацію про надходження коштів (з урахуванням повернень платежів) до спеціального фонду державного бюджету з початку року.

Для щоденного перерахування платежів, які надійшли до спеціального фонду державного бюджету, управління казначейства та Державне казначейство України (центральний рівень) відкривають рахунки за балансовим рахунком 3122 “Кошти спеціального фонду державного бюджету, які направляються на спеціальні видатки” окремо за кожним видом надходжень.

Залишки коштів за день (з урахуванням повернень) з аналітичних рахунків, відкритих за балансовим рахунком 3121 “Надходження до спеціального фонду державного бюджету, які направляються на спеціальні видатки”, у встановлений регламентом час засобами прог-рамного забезпечення шляхом формування меморіальних документівперераховуються (списуються) на відповідні рахунки, відкриті за балан­совим рахунком 3122 “Кошти спеціального фонду державного бюджету, які направляються на спеціальні видатки”.

Обласні управління казначейства відповідно до вста­новленого регламенту своїми платіжними дорученнями перераховують кошти на рахунки, відкриті у ДКУ за балансовим рахунком 3122.

Інформація щодо перерахування суми доходів ДКУ одночасно відображається на рахунках, відкритих за балансовим рахунком 8212 “Кошти спеціального фонду державного бюджету, передані вищим органам Державного казначейства”.

Дебетовий залишок за балансовим рахунком 8212 дає інформацію про кошти спеціального фонду державного бюджету, перераховані з початку року.

 

 

5.2.3. Операції за платежами, які розподіляються між загальним та спеціальним фондами державного бюджету

 

Платежі, які відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України” розподіляються між загальним та спеціаль­ним фондами державного бюджету, зараховуються на аналітичні ра­хунки, відкриті за балансовим рахунком 3131 “Надходження, які розподіляються між загальним та спеціальним фондами державного бюджету” Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів. Дані про надходження та повернення надмірно або помилково спла­чених платежів одночасно відображається на рахунках, відкритих за балансовим рахунком 6113 “Доходи державного бюджету, що підлягають розподілу між загальним та спеціальним фондами”. Кредитовий залишок за рахунком 6113 дає інформацію про надходження з урахуванням повернення платежів, які розподіляються між загальним та спеціальним фондами державного бюджету з початку року.

Для щоденного перерахування коштів до ДКУ (центральний рівень) обласні управління казначейства та Державне казначейство України (центральний рівень), відкривають рахунки за кожним видом надходження за балансовим рахунком 3132 “Кошти, які розподіляються між загальним та спеціальним фондами державного бюджету”.

Залишки коштів за день (з урахуванням повернень) з аналітичних рахунків, відкритих за балансовим рахунком 3131 “Надходження, які розподіляються між загальним та спеціальним фондами державного бюджету”, за встановленим регламентом засобами програмного забезпечення шляхом формування меморіальних документів перераховуються (списуються) на рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3132 “Кошти, які розподіляються між загальним та спеціальним фондами державного бюджету”.

Обласні управління казначейства своїми платіжними дорученнями за встановленим регламентом перераховують кошти на рахунки, відкриті у ДКУ за балансовим рахунком 3132.

Інформація щодо перерахування коштів ДКУ одночасно відображається на рахунках, відкритих за балансовим рахунком 8213 “Кошти державного бюджету, що підлягають розподілу між загальним і спеціальним фондом передані вищим органам Державного казначейства”.

Дебетовий залишок за балансовим рахунком 8213 дає інформацію про суми платежів, перераховані з початку року, що підлягають роз­поділу між загальним та спеціальним фондами державного бюджету.

У ДКУ здійснюється розподіл коштів між загальним і спеціальним фондами державного бюджету від­повідно до нормативів, визначених Законом України “Про Державний бюджет України”.

Кошти, які належать спеціальному фонду державного бюджету, перераховуються на рахунок, відкритий за балансовим рахунком 3121 “Надходження коштів спеціального фонду державного бюджету, які направляються на спеціальні видатки” для подальшого зарахування на відповідні спеціальні та/або особові та спеціальні реєстраційні рахун­ки розпорядників коштів.

Кошти, які належать загальному фонду державного бюджету, перераховуються на рахунок, відкритий за балансовим рахунком 3111 “Надходження до загального фонду державного бюджету”.

 

5.2.4. Операції за платежами, які розподіляються між

державним та місцевими бюджетами

 

Платежі до бюджету, які відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України” розподіляються між державним бюджетом та бюджетами АРК, областей, міст Києва та Севастополя, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3311 “Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами” Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів. Інформація щодо надходження та повернення надмірно або помилково сплачених платежів одночасно відображається на рахунках, відкритих за балансовим рахунком 6211 “Доходи, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами”. Кредитовий залишок за рахунком 6211 дає інформацію про надходження (з урахуванням повернень) платежів, які розподіляються між державним та місцевим бюджетами з початку року.

Кошти, які протягом дня зараховувались на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3311 “Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами”, в кінці операційного дня розподіляються за встановленими нормативами між державним бюджетом та бюджетом області.

Після розподілу частина коштів, яка належить загальному фонду державного бюджету, засобами програмного забезпечення зараховується на відповідний аналітичний рахунок, відкритий за балансовим рахунком 3111, з якого перераховується на відповідний рахунок, відкритий за балансовим рахунком 3112 для перерахування платежів, які відносяться до загального фонду державного бюджету.

Подальше перерахування коштів з рахунків, відкритих за балансовим рахунком 3112, здійснюється на підставі платіжних доручень.

Частина коштів, належна бюджетам АРК, областей, міст Києва і Севастополя, платіжним дорученням обласного управління Державного казначейства перераховується на рахунок відповідного бюджету, відкритий в установі банку та/або меморіальним документом на рахунок, відкритий в органі Державного казначейства.

За результатами розподілу платежів між державним бюджетом та бюджетами АРК, областей, міст Києва і Севастополя формується відомість розподілу платежів до бюджету, які надійшли на рахунок 3311 (додаток В).

5.2.5. Операції за власними надходженнями бюджетних

установ та організацій

 

Власні надходження установ і організацій, які утримуються за рахунок коштів державного бюджету, у тому числі:

– спеціальні кошти бюджетних установ і організацій (код 24120100),

– кошти, отримані бюджетними установами і організаціями на виконання окремих доручень (код 24120200),

– інші власні надходження бюджетних установ і організацій (код 24120300),

– субвенції з місцевих бюджетів тощо,

зараховуються безпосередньо на спеціальні реєстраційні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3522 “Реєстраційні рахунки розпорядників за коштами спеціального фонду державного бюджету” у відділеннях або управліннях казначейства (за місцем обслуговування бюджетної організації).

Інформація щодо власних надходжень бюджетних установ та організацій, які зараховуються на спеціальні реєстраційні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3522, одночасно відображається на рахунках, відкритих за балансовим рахунком 6114 “Власні кошти розпорядників коштів державного бюджету”.

Управління (відділення) казначейства засобами про­грамного забезпечення щоденно складають виписки із спеціальних реєстраційних рахунків, відкритих за балансовим рахунком 3522.

Зазначені виписки з реєстром розрахункових документів надаються власникам коштів.

Відділення (управління) казначейства на підставі даних бухгалтерського обліку щоденно складають Звіт “Про виконання державного бюджету за доходами” відповідної форми в розрізі видів власних надходжень бюджетних установ із зазначенням головного розпорядника (коду відомчої класифікації видатків), який в електронному вигляді у регламентований час передається з відділень казначейства до обласних управлінь казначейства для узагальнення та включення у Звіт “Про виконання державного бюджету за доходами в цілому по області”.

 

5.2.6. Операції з повернення надмірно або помилково

сплачених платежів до бюджету

 

Повернення надмірно або помилково сплачених платежів до бюджету, які є доходами загального фонду державного бюджету, здійснюється обласними управліннями казначейства на підставі висновків органів податкової служби, рішень судових органів, інших органів, що здійснюють контроль за нарахуванням та сплатою платежів тощо. У разі надходження до органу казначейства рішення судових органів, копія його передається відповідному органу податкової служби за місцем реєстрації платника податків.

Органи державної податкової служби за місцем реєстрації плат­ника передають районному відділенню казначейства висновки на по-вернення надмірно або помилково сплачених коштів. Відділення казначейства готує реєстр висновків про повернення надмір­но або помилково сплачених платежів до бюджету, про відшкодування податку на додану вартість та щоденно засобами внутрішньої платіж­ної системи (електрон-ного зв’язку) передає його до обласного управління казначейства.

На підставі електронного реєстру висновків на повернення обласне управління казначейства своїми платіжними дорученнями перераховує кошти із свого рахунку на поточні рахунки платників податків, відкриті в установах банку, в яких зазначені платники обслуговуються.

Повернення платежів здійснюється з відповідного аналітичного рахунку в межах поточних надходжень за день.

У разі недостатності або відсутності коштів на відповідному аналітичному рахунку повернення здійснюється за рахунок поточних надходжень на балансовий рахунок 3111 за день.

При цьому, якщо повернення здійснюється за тими видами доходів, від яких проводиться відрахування дотацій місцевим бюджетам, то сума, яка повертається, не повинна перевищувати суми загальних надходжень за день за всіма аналітичними рахунками, з яких відраховується дотація.

Якщо повернення здійснюється за тими видами доходів, від яких не проводиться відрахування дотацій місцевим бюджетам, то сума, яка повертається, не повинна перевищувати суми загальних надходжень за день за всіма аналітичними рахунками, з яких не відраховується дотація.

У випадках недостатності або відсутності коштів на аналітичних рахунках у цілому по області повернення надмірно або помилково сплачених платежів здійснюється на підставі рішення ДКУ (центральний рівень). Підставою для прийняття рішення є звернення обласного управління казначейства.

Повернення коштів готівкою здійснюється в аналогічному порядку: кошти з відповідного аналітичного рахунку, з якого необхідно зробити повернення, платіжним дорученням управління (відділення) казначейства перераховуються на відкриті ім’я розпорядників коштів в установах банків рахунки за балансовими рахунками групи 257 “Кошти до виплати” Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України. На підставі висновків органів державної податкової служби, інших органів, що здійснюють контроль за нарахуванням та сплатою платежів, органи ДКУ виписують грошові чеки на отримання готівки на осіб, указаних у висновках, або готують платіжні доручення на перерахування коштів на вкладні рахунки платників. На підставі належно оформлених грошових чеків особи, на ім’я яких виписано грошові чеки, отримують готівку з рахунків, відкритих в установах банків за балансовими рахунками групи 257, відкритих на ім’я органів ДКУ. Грошові чеки дійсні протягом 10 днів.

 

5.2.7. Інші операції

 

Інші операції – операції за коштами від повернення бюджетних позичок та кредитів, наданих під державні гарантії за рахунок за­гального фонду державного бюджету

Кошти від повернення бюджетних позичок та кредитів, наданих під державні гарантії за рахунок загального фонду державного бюд­жету, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3113 “Рахунок для зарахування повернення бюджетних кредитів, наданих за рахунок загального фонду державного бюджету”.

Інформація щодо надходження та повернення платежів одночасно відображається на рахунках, відкритих за балансовим рахунком 7131 “Кредитування за вирахуванням погашення за коштами загального фонду державного бюджету”.

Кредитовий залишок за рахунком 7131 дає інформацію про повернення бюджетних позичок до державного бюджету з початку року.

Крім того, інформація щодо повернення бюджетних позичок та кредитів за символами 250, 251, 252 одночасно відображається як погашення дебіторської заборгованості державного бюджету.

Для щоденного перерахування платежів, які надійшли на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3113, в обласному управлінні казначейства та в ДКУ (центральний рівень) відкриваються окремі рахунки за балансовим рахунком 3112 “Загальний фонд державного бюджету”.

Залишки коштів від повернення зазначених бюджетних позичок та кредитів за день (з урахуванням повернень) у регламентований час засобами програмного забезпечення шляхом формування меморіаль­них документів перераховуються (списуються) на окремий рахунок, відкритий за балансовим рахунком 3112.

З рахунку обласного управління, відкритого за балансовим рахунком 3112, кошти на підставі платіжних доручень у регламентований час перераховуються на рахунок, відкритий у казначействі за цим самим балансовим рахунком.

Інформація щодо перерахування ДКУ сум від повернення бюд–жетних позичок та кредитів одночасно відображається на рахунках, відкритих за балансовим рахунком 8211 “Кошти загального фонду державного бюджету, передані вищим органам Державного казначейства”.

Дебетовий залишок за балансовим рахунком 8211 дає інформацію про суми від повернення бюджетних позичок та кредитів, перераховані з початку року.

Повернення коштів з рахунків, відкритих за балансовим рахунком 3113, здійснюється обласним управлінням казначейства на підставі висновків органів податкової служби, рішення судових ор­ганів тощо.

Повернення здійснюється з відповідного аналітичного рахунку в межах поточних надходжень за день.

У разі недостатності або відсутності коштів на відповідних аналітичних рахунках, відкритих для зарахування коштів від повернення бюджетних позичок та кредитів, повернення здійснюється в межах поточних надходжень на відповідні аналітичні рахунки за день в цілому по області. При цьому на відповідному аналітичному рахунку допускається дебетове сальдо.

 

5.2.8. Операції з коштами, що підлягають розподілу і

тимчасово віднесені до доходів державного бюджету

 

Платежі, які тимчасово віднесені до доходів державного бюд-жету і підлягають розподілу, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3411 “Кошти, тимчасово віднесені на доходи бюджету, що підлягають розподілу” Плану рахунків бухгалтерсь­кого обліку виконання державного та місцевих бюджетів.

Інформація щодо надходження та повернення надмірно або помилково сплачених платежів одночасно відображається на рахунках, відкритих за балансовим рахунком 6411 “Кошти, тимчасово віднесені на доходи державного бюджету”. Кредитовий залишок за рахунком 6411 дає інформацію про надходження (за вирахуванням повернень) платежів, які тимчасово віднесені на доходи державного бюджету і підлягають розподілу, з початку року.

Кошти, які протягом дня зараховувались на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3411 “Кошти, тимчасово віднесені на доходи бюджету, що підлягають розподілу”, в кінці дня розподіляються за нормативами, встановленими відповідними законодавчими ак­тами України.

Після розподілу єдиного податку суб’єктів малого підприємництва засобами програмного забезпечення:

– частина коштів, належна загальному фонду державного бюдже­ту, зараховується на відповідний аналітичний рахунок, відкритий за балансовим рахунком 3111 загального фонду, з якого в регламентованому режимі, шляхом формування меморіальних документів, перераховується на відповідний рахунок, відкритий за балансовим рахунком 3112“Загальний фонд державного бюджету”;

– частина коштів, належна спеціальному фонду державного бю­джету (відрахування до фонду сприяння зайнятості населення, символ (040), зараховується на відповідний аналітичний рахунок, відкритий за балансовим рахунком 3121 “Надходження коштів спеціального фонду державного бюджету, які направляються на спеціальні видатки”, з подальшим перерахуванням на рахунок, відкритий за балансовим рахунком 3122 “Кошти спеціального фонду державного бюджету, які направ­ляються на спеціальні видатки”;

– частина коштів, яка належить місцевому бюджету, пенсійному фонду, фонду соціального страхування, платіжними дорученнями перераховується на рахунки власників.

Обласне управління казначейства у регламентований час розподіляє кошти збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства (символ 061) за нормативом, встановленим Законом Украї­ни “Про збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства”. 70 % коштів збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства зараховуються на рахунок, відкритий за балансовим рахунком 3121 “Надход-ження коштів спеціального фонду державного бюджету, які направляються на спеціальні видатки”, з подальшим перерахуванням на рахунок 3122 “Кошти спеціального фонду державного бюджету, які направляються на спеціальні видатки”.

Подальше перерахування коштів до казначейства (центральний рівень) здійснюється у встановленому порядку.

30 % коштів збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства з рахунку, відкритого за балансовим рахунком 3411, зараховуються безпосередньо на спеціальні особові або спеціальні реєстраційні рахунки розпорядників коштів, відкриті в обласному управлінні казначейства за балансовими рахунками 3512 “Особові рахунки розпорядників за коштами, отриманими із спеціального фонду державного бюджету” та 3522 “Реєстраційні рахунки розпорядників за коштами спеціального фонду державного бюджету”.

Фіксований сільськогосподарський податок зараховується на відповідні аналітичні рахунки обласного управління казначейства, відкриті в розрізі відділень за балансовим рахунком 3411.

Кошти після розподілу за встановленими нормативами перераховуються одержувачам.

За результатами розподілу єдиного податку суб’єктів малого підприємництва та фіксованого сільськогосподарського податку формуються “Відомість 2м”, а також “Реєстр платників" за спрощеною системою оподаткування” (кошти фонду соціального страхування, кошти пенсійного фонду) (додатки Г, Д).

Повернення надмірно або помилково сплачених платежів, які тимчасово віднесені до доходів державного бюджету і підлягають розподілу, здійснюється з відповідних аналітичних рахунків до їх розподілу в межах поточних надходжень за день.

 

5.2.9. Операції за іншими платежами, які тимчасово

віднесені до доходів державного бюджету

 

Платежі, які тимчасово віднесені до доходів державного бюдже­ту, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3412 “Інші кошти, тимчасово віднесені на доходи державного бюджету” Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів. Інформація щодо надходження та повернення надмірно або помилково сплачених платежів, які тимчасово віднесені до доходів державного бюджету, одночасно відображається на рахунках, відкритих за балансовим рахунком 6411 “Кошти, тимчасово віднесені на доходи державного бюджету”. Кредитовий залишок за рахунком 6411 дає інформацію про надходження (за вирахуванням повернення) платежів, які тимчасово віднесені до доходів державного бюджету, з початку року.

Кошти від реалізації податкової застави надходять на рахунки, відкриті на балансі обласного управління казначейства, за балансовим рахунком 3412 “Інші кошти, тимчасово віднесені на доходи державного бюджету”.

Управління казначейства засобами електронного зв’язку передає виписку про надходження коштів відповідному відділенню казначейства, яке в свою чергу передає її органу податкової служби за місцем реєстрації платника. Орган податкової служби на підставі виписки готує довідку про розподіл коштів, які надійшли на балансовий рахунок 3412 (додаток до постанови КМУ від 22.06.98 № 941).

Довідку про розподіл коштів від реалізації податкової застави, сформовану в електронному вигляді, відділення казначейства передає до обласного управління. Управління казначейства на підставі даних довідки розподіляє кошти від реалізації подат­кової застави та розрахунковими документами перераховує розподілені кошти за призначенням.

Повернення надмірно або помилково сплачених інших платежів, які тимчасово віднесені до доходів державного бюджету, здійснюється з відповідних аналітичних рахунків до їх розподілу в межах поточних надходжень за день.

Схему зарахування платежів до державного бюджету наведено на рис. 2.11.

 

 

 

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/vidavn/book/mtd_2003_4/146/met2_5.files/image001.gif 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/vidavn/book/mtd_2003_4/146/met2_5.files/image002.gif


Рис. 2.11 – Схема зарахування платежів до Державного бюджету на 2002 р.

5.3. Організація касового виконання місцевих бюджетів

за доходами

 

Відповідно до статті 78 Бюджетного кодексу виконання місцевих бюджетів здійснюється фінансовими органами виконавчих органів місцевого самоврядування (в областях і районах – фінансовими органами держадміністрацій), на які покладено загальну організацію і управління виконанням відповідного місцевого бюджету та координацію діяльності учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету.

Для забезпечення органів місцевого самоврядування моніто­рингом і контролем за виконанням усіх трансакцій з коштами місцевих бюджетів згідно з пунктом 2 цієї статті в Україні впроваджується казначейська система обслуговування місцевих бюджетів органами казначейства.

Казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється територіальними органами казначейства в межах функцій, визначених статтею 48 Бюджетного кодексу, зокрема:

- здійснення касових операції з коштами місцевих бюджетів;

- розрахунково-касове обслуговування розпорядників бюджет­них коштів;

- контроль бюджетних повноважень при зарахуванні над­ходжень, прийнятті зобов’язань та проведені платежів;

- бухгалтерський облік та складання звітності про виконання місцевих бюджетів.

Запровадження казначейської системи обслуговування місцевих бюджетів, відповідно до положень Бюджетного кодексу, є важливим кроком у напрямку:

- створення єдиного механізму для впровадження засад рефор­мування міжбюджетних відносин;

- формалізації єдиних процедур управління видатками на всіх стадіях виконання бюджету;

- посилення поточного контролю за дотриманням фінансової дисципліни та попередження нецільового використання коштів на стадії прийняття зобов’язань та здійсненні платежу;

- запровадження єдиного механізму управління коштами державного та місцевих бюджетів.

Основні відмінності моделі казначейського обслуговування міс­цевих бюджетів полягають в наступному:

– доходи всіх місцевих бюджетів зараховуються на єдиний кореспондентський рахунок обласного управління державного казначей­с-тва у розрізі видів місцевих бюджетів з послідуючим їх перерахуванням на рахунки, відкриті на ім’я місцевого бюджету у територіальному відділенні казначейства;

– виконання місцевих бюджетів за видатками поєднує традиційну модель фінансування розпорядника коштів місцевого бюджету з впровадженням системи оплати рахунків розпорядників коштів на користь третіх осіб, що привело до централізації в системі казначейства всіх бюджетних коштів місцевих бюджетів;

– органи казначейства здійснюють бухгалтерський облік всіх фінансових операцій щодо коштів місцевих бюджетів і складають фінансову звітність про виконання місцевих бюджетів;

– між органами казначейства і фінансовими органами місцевих бюджетів були розроблені та впроваджені новий розподіл функціональних обов’язків і процедури документообігу між сторонами бюджетного процесу, але вони не були достатньо чітко регламентовані і формалізовані.

Нині триває робота над удосконаленням механізму казначейського обслуговування місцевих бюджетів органами казначейства в межах розробки єдиного порядку для всіх місцевих бюджетів.

До основних завдань переходу на казначейське обслуговування місцевих бюджетів належить підвищення ефективності управління бюджетними коштами, зокрема:

- забезпечення своєчасності розрахунків відповідно до взятих зобов’язань;

- скорочення термінів проходження платежів від розпорядника до отримувача зобов’язання;

- зменшення залишків бюджетних коштів на рахунках місцевих бюджетів;

- забезпечення збалансованості в часі між обсягами надход-жень та видатками.

Відповідно до наказу Мінфіну України від 29.10.2001 року № 482 передбачається поетапне запровадження з 1 січня 2002 року казначейського обслуговування місцевих бюджетів за доходами та міжбюджетними трансфертами [38].

Обслуговування місцевих бюджетів за доходами та перерахуванням міжбюджетних трансфертівпроводиться відповідно до “Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів за доходами та перерахуванням міжбюджетних трансфертів”, затвердженого наказом Державного казначейства від 31 січня 2002 року №17 [35].

Відповідно до організації внутрішньої платіжної системи, всі надходження до державного і місцевих бюджетів зараховуються на кореспондентські рахунки Держказначейства, відкриті на центральному та обласних рівнях НБУ. Платники податків перераховують податки та збори на відповідні аналітичні рахунки доходів бюджетів.

Районні та міські відділення казначейства мають коди МФО, але, не будучи безпосередніми учасниками СЕП НБУ, передають та отримують інформацію про здійснення платежів засобами внутрішньої платіжної системи (ВПС) Держказначейства. Всі рахунки з обліку доходів та видатків районних відділень казначейства відкриваються в Рахунковій палаті обласного управління казначейства (РПДК) згідно з існуючими вимогами. В РПДК встановлюються певні модулі програмного забезпечення “Операційний день банку”.

У процесі казначейського обслуговування місцевих бюджетів за доходами та перерахуванням міжбюджетних трансфертів органи ДКУ здійснюють такі функції:

– установлюють механізм відкриття та відкривають аналітич­ні рахунки в управліннях ДКУ для зарахування податків, зборів (обов’язкових платежів) у розрізі видів платежів, що зараховуються до місцевих бюджетів усіх рівнів (бюджет АРК, обласні, районні бюджети, бюджети районів у містах та бюджети місцевого самоврядування);

– ведуть бухгалтерський облік доходів місцевих бюджетів (крім власних надходжень) відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом ДКУ від 28.11.2000 № 119 зі змінами та доповненнями, у розрізі кодів бюджетної класифікації доходів, типів проведених операцій та рівнів бюджетів;

– здійснюють розподіл платежів між рівнями місцевих бюджетів відповідно до нормативів відрахувань, визначених Бюджетним кодексом України;

– здійснюють розподіл інших платежів, що зараховуються до місцевих бюджетів, у розмірах, визначених законодавством, та перераховують розподілені кошти за належністю;

– готують платіжні документи і проводять повернення надміру та/або помилково сплачених до місцевих бюджетів платежів на підставі відповідних документів (далі висновки) органів виконавчої влади, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов’язкових платежів) та інших надходжень (далі – органи стягнення). Висновки щодо повернення надміру або помилково сплачених до місцевих бюджетів платежів подаються органами стягнення на виконання до відповідних органівДКУ . Органи казначейства протягом 5 робочих днів виконують отримані висновки. При умові надходження до органів ДКУ рішень органів судової влади про повернення коштів ці рішення виконуються органами ДКУ відповідно до вимог нормативно-правових актів, а копії їх передаються органами казначейства до органів стягнення з метою інформування цих органів;

– здійснюють розрахунки за міжбюджетними трансферта­ми та перераховують їх до відповідних бюджетів. Органи ДКУ несуть відповідальність за повноту і своєчасність проведення розрахунків за міжбюджетними трансфертами бюджетів;

– щоденно перераховують залишки надходжень на рахунки із здійснення видатків для кожного місцевого бюджету.

Аналітичні рахунки для зарахування платежів, що належать місцевим бюджетам, відкриваються на балансі управлінь казначейства в АРК, областях, містах Києві та Севастополі. Зазначені аналітичні рахунки відкриваються за балансовими рахунками Плану рахунків відповідно до Інструкції “Про відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій по виконанню бюджетів в системі Державного казначейства України”, затвердженої наказом ДКУ від 28 листопада 2000 року № 119 зі змінами та доповненнями (див. тему 4).

Платники податків сплачують платежі до місцевих бюджетів через установи банків, у яких вони обслуговуються. Банк платника перераховує кошти через Систему електронних платежів НБУ (СЕП НБУ) на аналітичні рахунки, відкриті на балансі управлінь казначейства в АРК, областях, містах Києві та Севастополі у розрізі місцевих бюджетів та кодів бюджетної класифікації доходів.

Операції з обробки платежів, що надійшли до місцевих бюджетів, здійснюються у такій послідовності:

– повернення надміру або помилково сплачених коштів;

– розподіл платежів до бюджетів за нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України та рішенням відповідної ради про місцевий бюджет;

– перерахування до державного бюджету та місцевих бюджетів коштів, що передаються з місцевих бюджетів згідно з Законом України “Про Державний бюджет України” на відповідний рік та рішенням відповідної ради про місцеві бюджети;

– проведення розрахунків за міжбюджетними трансфертами бю­джету;

– перерахування залишків надходжень на рахунки для здійсне­ння видатків для кожного місцевого бюджету.

Платники податків (юридичні та фізичні особи) сплачують пла­тежі у безготівковій або готівковій формі на відповідні аналітичні рахунки, відкриті на балансі управлінь ДКУ. Платежі здійснюються плат-никами через установи банків, у яких вони обслуговуються, установи зв’язку та установи Ощадного банку за місцезнаходженням платника (місцем проживання платника).

При безготівковій та готівковій формах оплати розрахункові документи, які подаються платниками до установ банків, оформляються відповідно до вимог Інструкції “Про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті”, затвердженої постановою Правління НБУ від 29.03.2001 №135 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 25.04.2001 за № 368/5559, зі змінами та доповненнями [13].

Зарахування всіх надходжень до місцевих бюджетів, у тому чис­лі позичок місцевих бюджетів та запозичень, повинно здійснюватись вик­лючно через рахунки, відкриті в органах ДКУ.

Платежі до місцевих бюджетів, які згідно з рішенням ради є доходами загального фонду місцевих бюджетів на відповідний рік, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в управліннях казначейства за балансовим рахунком 3141 “Надходження до загального фонду місцевих бюджетів” Плану рахунків. Інформація щодо надходження та повернення надміру та/або помилково сплачених платежів до місцевих бюд-жетів одночасно відображається на відповідних аналітичних рахунках, відкритих за рахунком бюджетного обліку 6121 “Доходи загального фонду місцевого бюджету”.

Кредитовий залишок за рахунком бюджетного обліку 6121 “Доходи загального фонду місцевого бюджету” відображає інформацію щодо надходжень, з урахуванням повернень платежів загального фонду місцевих бюджетів, наростаючим підсумком з початку року.

Кредитовий залишок за кожним аналітичним рахунком, відкритим на даному балансовому рахунку, відповідно відображає інформацію про надходження з урахуванням повернень кожного виду доходів. За окремими аналітичними рахунками допускається від’ємний залишок, який свідчить, що повернень платежів у поточному бюджетному періоді з цього рахунку (за рахунок надходжень до загального фонду) відбулося більше, ніж надходжень. Від’ємний залишок за рахунком бюджетного обліку 6121 “Доходи загального фонду місцевого бюджету” у цілому не допускається.

Повернення надміру або помилково сплачених до місцевого бюджету платежів здійснюється управліннями ДКУ у порядку, визначеному чинним законодавством.

Відділення казначейства за місцем реєстрації платника готує платіжне доручення про повернення надміру або помилково сплачених платежів до місцевого бюджету та щоденно засобами телекомунікаційного зв’язку передає його до відповідного управління ДКУ.

Управління ДКУ здійснює перерахування за належністю коштів з відповідних аналітичних рахунків, відкритих за балансовим рахунком 3141 “Надходження до загального фонду місцевих бюджетів”, на поточні рахунки платників податків, відкриті в установах банку, де обслуговуються зазначені платники. Повернення платежів здійснюється з відповідного аналітичного рахунку в межах поточних надходжень за день. У разі недостатності або відсутності коштів на відповідному аналітичному рахунку проводиться підкріплення з відповідного рахунку 3142 “Кошти загального фонду місцевих бюджетів” на підставі меморіальних документів на перерахування коштів на відповідний аналітичний рахунок 3141 “Надходження до загального фонду місцевих бюджетів”.

Для щоденного акумулювання платежів, які надійшли до загаль­ного фонду місцевих бюджетів, в управлінні ДКУ відкриваються аналітичні рахунки за балансовим рахунком 3142 “Кошти загального фонду місцевих бюджетів” (на один із відкритих аналітичних рахунків зараховуються доходи, що враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів згідно зі статтею 66 Бюджетного кодексу України, а кількість інших рахунків для акумулювання платежів залежить від рішення ради про відповідний бюджет і має забезпечити процес його виконання) для кожного місцевого бюджету.

Залишки коштів, що склалися на відповідних аналітичних рахунках, відкритих за балансовим рахунком 3141 “Надходження до загального фонду місцевих бюджетів”, на кінець операційного дня у ре-гламентований час засобами програмного забезпечення на підставі меморіальних документів перераховуються (списуються) на рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3142 “Кошти загального фонду місцевих бюджетів”, окремо для кожного місцевого бюджету.

Суми коштів, зараховані на рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3142 “Кошти загального фонду місцевих бюджетів”, направляються на здійснення видатків, передбачених місцевими бюджетами, шляхом перерахування цих коштів у такій послідовності:

1) на рахунки для зарахування міжбюджетних трансфертів (дотацій вирівнювання; субвенцій; коштів, що передаються до бюджету України та місцевих бюджетів з інших місцевих бюджетів, інших дотацій), передбачених у відповідному бюджеті.

Перерахування коштів до Державного бюджету України з бюджету АРК, обласних, районних бюджетів, бюджетів районів у містах та бюджетів місцевого самоврядування здійснюється органами Держав­ного казначейства України за рахунок надходжень доходів, що враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів, з окремого аналітичного рахунку, відкритого за балансовим рахунком 3142 “Кошти загального фонду місцевих бюджетів”;

2) залишок коштів після перерахування міжбюджетних трансфертів на рахунки, відкриті відповідним місцевим бюджетам в установах банків за групою балансових рахунків 254 “Кошти місцевих бюд–жетів та бюджетні кошти клієнтів, що утримуються з місцевих бюджетів” Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України. За згодою сторін кошти з аналітичних рахунків, відкритих за балансовим рахунком 3142 “Кошти загального фонду місцевих бюджетів”, можуть бути перераховані на рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3922 “Інші рахунки фінансових органів” Плану рахунків в органах ДКУ, так і в установах банків, без надання підтверджувальних документів.

Платежі до місцевих бюджетів, які згідно із Законом України “Про Державний бюджет України” та рішенням відповідної ради є доходами спеціального фонду місцевого бюджету на відповідний рік, крім власних надходжень розпорядників коштів бюджету, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в управліннях ДКУ за балансовим рахунком 3151 “Надходження коштів спеціального фонду місцевих бюджетів, які направляються на спеціаль­ні видатки” Плану рахунків. Інформація щодо надходження та повернення платежів одночасно відображається на відповідних аналітичних рахунках, відкритих за рахунком бюджетного обліку 6122 “Доходи спе­ціального фонду місцевого бюджету, які направляються на спеціаль­ні видатки”. Кредитовий залишок за рахунком бюджетного обліку 6122 “Доходи спеціального фонду місцевого бюджету, які направляються на спеціальні видатки” відображає інформацію про надходження з урахуванням повернень доходів до спеціального фонду місцевих бюджетів наростаючим підсумком з початку року. Кредитовий залишок відповідно за кожним аналітичним рахунком, відкритим на даному балансовому рахунку, відображає інформацію про надходження з урахуванням повернень кожного виду доходів.

Платежі, які відповідно до рішення місцевої ради в поточному році розподіляються між загальним та спеціальним фондами даного бюджету, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3161 “Кошти, які розподіляються між загальним і спеціальним фондами місцевих бюджетів” Плану рахунків. Інформація про надходження з урахуванням повернень одночасно відображається на аналітичних рахунках, відкритих за рахунком бюджетного обліку 6123 “Доходи місцевого бюджету, які підлягають розподілу між загальним та спеціальним фондами”.

Кредитовий залишок за рахунком бюджетного обліку 6123 “Доходи місцевого бюджету, які підлягають розподілу між: загальним та спеціальним фондами” відображає інформацію про надходження платежів, які розподіляються між загальним та спеціальним фондами місцевого бюджету наростаючим підсумком з початку року.

Платежі, які згідно із Законом України “Про Державний бюджет України” та рішенням місцевої ради у поточному році розподіляються між рівнями місцевих бюджетів, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3321 “Кошти, які підлягають розподілу між рівнями бюджету” Плану рахунків. Інформація про надходження з урахуванням повернень одночасно відображається на аналітичних рахун­ках, відкритих за рахунком бюджетного обліку 6221 “Доходи, які підлягають розподілу між рівнями бюджету”. Кредитовий залишок за рахунком бюджетного обліку 6221 “Доходи, які підлягають розподілу між рівнями бюджету” відображає інформацію про надходження платежів, які підлягають розподілу між рівнями місцевих бюджетів.

Платежі, які тимчасово відносяться на доходи місцевого бюджету і підлягають розподілу, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3421 “Кошти, тимчасово віднесені на доходи місцевого бюджету, що підлягають розподілу” Плану рахунків. Інформація про надходження з урахуванням повернень одночасно відображається на аналітичних рахунках, відкритих за рахунком бюд-жетного обліку 6421 “Кошти, тимчасово віднесені на доходи місцевого бюджету, що підлягають розподілу”. Кредитовий залишок за рахунком бюджетного обліку 6421 “Кошти, тимчасово віднесені на доходи місцевого бюджету, що підлягають розподілу” дає інформацію про над­ходження платежів, які тимчасово відносяться на доходи місцевого бю­джету і підлягають розподілу, наростаючим підсумком з початку року.

Інші платежі, які тимчасово віднесені на доходи місцевого бюджету, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3422 “Інші кошти, тимчасово віднесені на доходи місцевого бюджету” Плану рахунків.

Інформація про надходження з урахуванням повернень інших платежів, які тимчасово віднесені на доходи місцевого бюджету, одночасно відображається на аналітичних рахунках, відкритих за рахунком бюджетного обліку 6422 “Інші кошти, тимчасово віднесені на доходи місцевого бюджету”. Кредитовий залишок за рахунком бюджетного обліку 6422 “Інші кошти, тимчасово віднесені на доходи місцевого бюджету” відображає інформацію про надходження інших платежів, які тимчасово віднесені на доходи місцевого бюджету, наростаючим підсумком з початку року.

Власні надходження розпорядників, які утримуються за рахунок коштів місцевих бюджетів,зараховуються на рахунки, відкриті в установах банків на ім’я розпорядників коштів.

Розпорядники коштів місцевих бюджетів подають до фінансових органів звіти про виконання спеціального фонду кошторису в частині власних надходжень.

Фінансові органи на підставі даних звітів, отриманих від розпорядників, відображають у бухгалтерському обліку з виконання місцевих бюджетів операції щодо зарахування власних надходжень розпорядників до доходів спеціального фонду місцевих бюджетів. 

Повернення у готівковій формі надміру або помилково спла­чених платежів до місцевих бюджетів здійснюється органами ДКУ на підставі висновків органів стягнення.

Кошти з відповідного аналітичного рахунку, з якого необхідно зробити повернення, можуть перераховуватися платіжними дорученнями на вкладні рахунки платників податків, відкриті в установах банків, або відправлятися поштовими переказами.

При поверненні платежів фізичним особам у готівковій формі з рахунків, відкритих на ім’я органів ДКУ за групою 257 “Кошти до виплати” Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України, органи казначейства на підставі висновків органів стягнення виписують чеки на отримання готівки особами, указаними у висновках.

На підставі належно оформлених чеків на отримання готівки фі­зичні особи, на ім’я яких виписано чеки, отримують готівку з рахунків, відкритих на ім’я органів ДКУ в установах банків за балансовими рахунками групи 257. Чеки на отримання го­тівки вважаються дійсними протягом 10 днів.

На підставі виписки з рахунку групи 257 “Кошти до виплати” проводиться списання коштів з відповідних аналітичних рахунків.

До повного запровадження казначейського обслуговування міс­цевих бюджетів звітність про виконання місцевих бюджетів складається фінансовими органами за формами та порядком, установленими казначейством. На рисунках 2.12, 2.13 наведені загальні схеми зарахування платежів до місцевих бюджетів та зарахування коштів місцевих бюд-жетів на рахунки органів казначейства.

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/vidavn/book/mtd_2003_4/146/met2_5.files/image003.gif 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/vidavn/book/mtd_2003_4/146/met2_5.files/image004.gif

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/vidavn/book/mtd_2003_4/146/met2_5.files/image002.gif


Рис. 2.12 – Схема зарахування платежів до місцевих бюджетів на 2002 р

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/vidavn/book/mtd_2003_4/146/met2_5.files/image005.gif


. (на прикладі Хмельницької області).

 

 

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/vidavn/book/mtd_2003_4/146/met2_5.files/image006.gif

 

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/vidavn/book/mtd_2003_4/146/met2_5.files/image007.gif



 

 

Продовження рис. 2.12 – Схема зарахування платежів до місцевих бюджетів на 2002 р

(на прикладі Хмельницької області).

 

 

 

 

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/vidavn/book/mtd_2003_4/146/met2_5.files/image008.gif


 

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/vidavn/book/mtd_2003_4/146/met2_5.files/image009.gif 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Рис. 2.13 – Схема зарахування доходів при казначейському

обслуговуванні місцевих бюджетів

 

 

5.4. Взаємодія та обмін інформацією між казначейством,

органами податкової та митної служб

 

Порядок взаємодії між органами ДКУ та органами ДПА України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами затверджено Наказом Державного казначейства України та Державної податкової адміністрації України від 25.04.2002 №74/194 [32]. Цей порядок встановлюється в зв’язку з набут­тям Державним казначейством України статусу учас­ника СЕП НБУ.

Для забезпечення повноти надходжень плате­жів до бюджетів згідно з бюджетною класифікацією України органи ДПА відпо­відно до порядку, встановленого чинним законодав­ством щодо казначейського обслуговування держав­ного бюджету Ук­раїни та місцевих бюджетів за дохо­дами, до 1 грудня кожного року подають відповідним управлінням казначейства в електронно­му вигляді списки складу платників податків, які пере­бувають на податковому обліку в кожному районі (місті), за:

- юридичними особами та їх філіями;

- фізичними особами – суб’єктами підприємниць­кої діяльності (за відповідним запитом органу казначейства).

Списки складу платників податків повинні містити: назву (або прізвище, ім’я та по батькові для фізичної особи) платника податків, його ідентифікаційний код (номер), коди платежів відповідно до бюджетної кла­сифікації України за доходами.

При змінах у списках складу платників податків органи держав­ної податкової служби протягом двох тижнів від виникнення зазначених змін подають до­повнення до первинних списків.

Після прийняття Закону України “Про держав­ний бюджет Ук­раїни” на відповідний рік та затвер­дження місцевих бюджетів у разі змі­ни переліку ви­дів доходів, що зараховуються до державного та місцевих бюджетів, в управліннях ДКУ від­криваються (перевідкриваються) рахунки, відповідно до змін, внесених зазначеним законом України або рішеннями про відповідні міс­цеві бюджети.

Інформація про реквізити відкритих (перевідкритих) рахунків для зарахування платежів до держа­вного та місцевих бюджетів, операції на яких здійснюватимуться у термін не раніше 10 робочих днів від дати відкриття (перевідкриття) цих рахунків, надаєть­ся управліннями та відділеннями казна­чейства відповідним органам податкової служби України, Державним казначейством – Державній податковій адміністрації (в ча­стині рахунків, відкритих на центральному рівні) про­тягом трьох робочих днів з дня відкриття (перевідкриття) цих рахунків.

Органи податкової служби повідом­ляють реквізити аналітичних рахунків платникам.

Управління ДКУ наступного дня передають (до 11 години) відповідним органам податкової служби на обласному рівні та районним відділенням державного казначей­ства для подальшої передачі рай–онним податковим інспекціям такі документи:

- відомості про зарахування та повернення коштів з аналітичних рахунків за доходами у вигляді техноло­гічних файлів;

- звіти про виконання державного та місцевих бю­джетів за доходами в розрізі відділень за видами надходжень;

- відомість № 2 розподілу платежів до бюджету, які надійшли на рахунок 3311 “Кошти, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами”, в електронному вигляді або її паперову копію;

- відомість розподілу платежів між рівнями місцево­го бюджету, які надійшли на аналітичний рахунок 3321 “Кошти, які підлягають розподілу між рівнями бю­джету” в електронному вигляді;

- відомість № 2м розподілу платежів до бюджету, які надійшли на рахунок 3411 “Кошти, тимчасово від­несені на доходи державного бюджету, що підляга­ють розподілу”, в електронному вигляді або її папе­рову копію;

- відомість розподілу коштів, тимчасово віднесених на доходи місцевого бюджету, які надійшли на аналі­тичний рахунок 3421 “Кошти, тимчасово віднесені на доходи місцевого бюджету, що підлягають розподі­лу” в електронному вигляді або її паперову копію;

- виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахун­кових документів.

ДКУ після отримання звітів про виконання державного та місцевих бюдже­тів за доходами від управлінь Державного казначейства до 13-ї години формує та передає податковій адміністрації України:

– відомості про зарахування та повернення коштів з аналітичних рахунків за доходами державного бю­джету (центральний рівень) у вигляді електронних документів;

– звіти про виконання державного та місцевих бю­джетів за доходами в розрізі областей.

Щомісячно, не пізніше 4-го числа місяця, насту­пного за звітним, управління (відділення) казначейства проводять з відповідними органами податкової служби звірку доходів за всіма кодами бюджетної класифікації на підставі даних про надхо­дження до державного та місцевих бюджетів та відо­мостей розподілу коштів станом на 1-ше число міся­ця, наступного за звітним. За результатами склада­ються акти звірки.

Акти звірки органів, підпорядкованих казначейству, податковій адміністрації, разом із Звітами “Про виконання доходної частини державного та відповідних місцевих бюджетів” у тер­міни, передбачені для надання звітів, в обов’язковому порядку надсилаються до органів вищого рівня.

ДКУ (центральний рі­вень) та ДПА України проводять звірки надходжень платежів до державно­го бюджету та бюджетів областей, міст Києва і Севастополя за всіма кодами бюджетної класифікації щомісячно, не пізніше 20-го числа місяця, наступного за звітним. Зазначені звірки проводяться на підставі Звітів “Про надходження до бюджетів”, одержаних від УДК в АРК, областях, містах Києві і Севастополі, Міністерства фінансів АРК, головних фінансових управлінь обласних і Київської державних адміністрацій та фінансового управління Севастопольської міської державної адміністрації. За результатами складаються акти звір­ки.

Довідник адміністративно-територіальних оди­ниць України у електронному вигляді надається ДКУ(центральний рівень) ДПАУ. У разі виникнення змін у зазначеному довіднику ДКУ протягом двох тиж­нів повідом­ляє ДПАУ про зміни, що виникли.

Належні Державному бюджету України митні платежі та інші податки і збори, контроль за справ­лянням яких здійснюється митними органами, зараховуються на раху­нки з обліку доходів, відкриті в розрізі митниць в управліннях Державного казначейства в АРК, областях, містах Києві та Севастополі та кодів бю­джетної класифікації. З метою своєчасного та повного контролю за надходженням митних платежів до бюджетів Наказом ДКУ та ДМСУ від 31.07.2002 № 150/417 затверджено “Порядок взаємодії та обміну інформацією між органами ДКУ та органами Державної митної служби України (ДМСУ) в процесі казначейського обслуговування державного бюджету за доходами, що контролюються митними органами” [33].

Після прийняття Закону України “Про Державний бюджет Ук­раїни” у разі зміни перелі­ку видів митних платежів або порядку їх зарахуван­ня до бюджету в управліннях казначейства в АРК, областях, містах Києві та Севасто­полі відкриваються (перевідкриваються) рахунки відпо­відно до змін, внесених зазначеним Законом України.

Інформація про реквізити відкритих (перевідкритих) рахунків для зарахування митних платежів, операції на яких здійснюватимуться у термін не рані­ше 10 робочих днів від дати відкриття (перевідкриття) цих рахунків, надається управліннями ка­значейства в АРК, областях, містах Києві та Се­вастополі митним органам, Державним казначейст­вом України – Державній митній службі України (у частині рахунків, відкритих на центральному рівні) протягом 3-х робочих днів з дня відкриття (перевідкриття) цих рахунків.

Управління казначейства в АРК, областях, містах Києві та Севастополі щоденно насту­пного робочого дня, після зарахування митних плате­жів на відповідні рахунки, до 11 години формують для уповноважених митних органів виписки з цих рахунків у вигляді електронного реєстру, який упов­новажені митні органи отримують засобами електрон­ної пошти (модемного зв’язку) для подальшої переда­чі їх відповідним митним органам.

ДКУ щоденно після отри­мання Звітів “Про виконання державного бюджету за доходами” від управлінь казначейства в АРК, областях, містах Києві та Севастополі до 13-ї години формує звіт про зарахування коштів за дохода­ми у вигляді електронного документа, який Державна митна служба України отримує його засобами електрон­ної пошти (модемного зв’язку).

Щомісяця, не пізніше 4-го числа місяця, насту­пного за звітним, митні органи проводять з органами казначейства в АРК, областях, міс­тах Києві та Севастополі звірку надходжень, пе­рера­хованих митними органами в розрізі кодів бюджетної класифікації доходів за станом на 1-ше число місяця, наступного за звітним, результати якої оформлюються актом звірки за встановленою формою.

Акти звірок надсилаються митними органами та управліннями казначейства в АРК, областях, містах Києві та Севастополі відповідно до Державної митної служби України та Державного ка­значейства України не пізніше 15-го числа місяця, наступного за звіт­ним.

Акти оформлюють в чотирьох примірниках:

перший – для управління казначейства в АРК, областях, містах Києві та Севастополі;

другий – для Державного казначейства України;

третій – для митних органів;

четвертий – для Державної митної служби України.

Акти звірки узагальню­ються відповідно Державним казна-чейством України та Державною митною службою України. На підставі узагальнювальних актів складається загальний акт звірки не пізніше 20-го числа місяця, наступного за звітним.

Взаємодія та обмін інформацією між органами ДКУ та органами ДПА і ДМСУ сприяє повному та своєчасному зарахуванню доходів до бюджетів.

1 2 3 4 5 6 7 8  Наверх ↑